"אני מלאת תיקווה לעתיד חדש. למרות הקושי אני בטוחה שאצליח בכפר היפה הזה"

נ. בת 15

 בית רות

החזון של "בית רות"

לאפשר לכל נערה בסיכון בישראל לקבל את המענה הדרוש לה על מנת  למצות את הפונטציאל הטמון בה.

הצעד הראשון הוא הקמה ותפעול כפר בית רות, תוך קיום סביבה טיפולית, חינוכית והשכלתית ותנאים שיובילו לשילוב אמיתי של הנערות השוהות בו, בחברה הנורמטיבית. המטרה הינה הקניית כלים שיאפשרו חיים יציבים של כבוד ושלמות עם עצמן ועם הסובבים אותן, כאשר שירות בצה"ל או שירות לאומי יהיו מטרה שתתן ביטוי להצלחת העשייה.

עמותת "בית רות" מטפלת בנערות בסיכון בישראל.

העמותה מפעילה את "בית רות"- כפר לנערות בעפולה, שהינו נקודת ציון בטיפול בנערות בסיכון בישראל. 

בכפר בית רות זוכות הנערות לא רק לקורת גג , אלא בעיקר לאווירה של בית לכל דבר. כך, במסגרת חמה ועוטפת, תוך יצירת סביבה חברתית, טיפולית, לימודית ותעסוקתית, יוצר צוות בית רות קשר משמעותי עם הנערות ונוטע בהן תקווה ואמונה מחודשת בחיים, הדימוי והביטחון העצמי שלהן משתפר, והן רוכשות כישורי חיים ומיומנויות שיעזרו להן לממש את הפוטנציאל האישי שלהן ולנהל חיים עצמאיים ובריאים בקהילה.

אחוזי ההצלחה הגבוהים מדברים בעד עצמם. רוב מוחלט של בוגרות בית רות מצליחות לא רק לחלום אלא גם להגשים! הנערות מתגייסות לצה"ל או לשירות לאומי, מקיימות חיים נורמטיביים וחלקן אף נישאו, הקימו משפחה ומגדלות את ילדיהן באהבה.

הכפר הוא המשך ישיר להוסטל "בית רות" שהוקם בשנת 2006.   

הכפר מופעל בשיתוף ובמסגרת חסות הנוער של משרד הרווחה.

 

 

עגלו למען בית רות וסייעו להצלת חייהן של עשרות נערות במצבי סיכון המתגוררות, מטופלות ולומדות בכפר בית רות.

עגול לטובה הינו מיזם הפועל לגיוס תרומות קטנות מאנשים רבים. עם הצטרפותך, בכל קניה בכרטיס האשראי יעוגלו סכום הקניה לשקל הקרוב והאגורות שיעוגלו יתרמו במלואן לבית רות!

ממוצע בתרומה החודשי הינו

כ- 4 ₪ לחודש לתורם. 

לתרומה הקליקו כאן (או על הלוגו).

נערות בסיכון בישראל

לכל נערה סיפור אישי מורכב אולם המשותף לכל הנערות הנמצאות בבית רות הוא הרצון לשנות את גורלן והמצאותם של כוחות נפש עצומים הדרושים לכך, סיפורן האישי של הנערות מרגש ומדגיש כמה כוחות נפש דרושים לנערה על מנת לצאת ממעגל המצוקה והסיכון.

ההוסטל

כשלב ראשון להקמת מערך פתרונות לנערות בסיכון הקמנו את הוסטל "בית רות" במרכז הארץ. בינואר 2015 עבר ההוסטל לכפר בעפולה [עוד...]

הכפר

עמותת בית רות , הקימה ומפעילה כפר לנערות בסיכון על מנת לאפשר לנערות בסיכון למצות את הפוטנציאל הטמון בהן. בכפר יגורו כ- 100 נערות אשר אינן יכולות לגור עם משפחתן ועוד כ- 30 נערות שילמדו וישהו בכפר כל שעות היום וישובו ללון בבית הוריהן. כמו כן יבנו יוקמו בכפר בתים לבוגרות פנימיות. [עוד...]

המעטפת הטיפולית

כל נערה מחויבת לעבור תהליך טיפולי במסגרת ההוסטל. הטיפול מתבצע בקצב של הנערה ועל פי צרכיה וניתן על ידי נשות טיפול ממיומנות עם ידע מקצועי בתחום הטיפול בנפגעות תקיפות מיניות. הטיפול מתקיים בדרכים מגוונות בהתאם לצרכי הנערה ונטיית ליבה: טיפול באמצעות בעלי חיים, טיפול באמצעות אמנויות,טיפול באמצעות גינון ועוד.

Show More

המעטפת ההשכלתית

השכלה בעולם המודרני היא הגורם הראשי המאפשר מוביליות חברתית.

רוב הנערות בהוסטל זקוקות למסגרת לימודים יחודית, למידה בכיתות קטנות ובלימוד פרטני. הנערות ברובן אינן יכולות להשתלב במסגרות גדולות. חלקן הגדול היו מנותקות ממערך החינוך למשך זמן רב וסובלות ממאפיינים המעכבים את התפתחותן ההשכלתית. חלקן הגדול מאופיין בהתנהגות מינית לא מובחנת ויתקשה ללמוד בסביבה מעורבת בנים.

המטרות הינן הקניית השכלה תוך הדגשת  והבלטת  הכישרונות הייחודיים של כל נערה, תוך התאמה לצרכיה הייחודיים (לקויות למידה וכו') וחיזוק הדימוי העצמי של הנערה באמצעות התקדמות  ותחושת הצלחה וערך עצמי הולך וגדל.

במקביל לרכישת השכלהרוכשות הנערות מיומנויות מקצועיות בהתאם לכשרונן תוך התייחסות לצרכי השוק. האמנויות מהוות כלי משמעותי בתהליך הלמידה, ההעשרה וההעצמה של הנערות.

 

רוצה לעזור, להתנדב, ליצור קשר?

Show More

המעטפת החינוכית

בית רות מבוסס על מערך חוקים ותקנות שהם בבחינת גבולות ברורים של "מותר ואסור". הנערות שותפות לגיבוש התקנון ולוקחות חלק בדרכי אכיפתו. מערך החוקים מבוסס  על עקרונות דמוקרטיים , תוך הדגשה  שזכויות הפרט מסתיימים כאשר אלה פוגעים באחר האמור ליהנות מאיכות חיים טובה באותה מסגרת.

מושמים דגשים מיוחדים על טיפוח ערכי קדושת החיים, החברות, הסולידאריות בין הנערות, פיתוח הרגישות לרגשות האחר(ת) על תפקוד הצוות שאמור לשמש מודל להזדהות וחיקוי על ידי הנערות ועל טיפוח הבתים והכפר מתוך תפיסה שסביבה מכבדת גורמת לאנשים לכבד את עצמם.

הצוות הוא נשי ובו רכזת, סגנית רכזת, מבשלת, עובדות סוציאליות מנוסות, הממונה על ההתנהלות היום יומית בבית וצוות מדריכות חינוכיות הנמצאות עם הנערות עשרים וארבע שעות ביממה 365 ימים בשנה. למרות שהצוות הוא נשי מתוך תפיסה מקצועית יש דמויות גבריות המעורבות בחיי הבית בינהם מורים ומערך מתנדבים המקיימים פעילויות שבועיות קבועות כגון כדורסל, בישול, חוג שחמט, לימודי מחשב ופעילויות מזדמנות מגוונות. חשוב מאוד שהבנות תכרנה גברים שאינם פוגעים ואינם מנצלים אך אלה לא לנים איתן בבית ומאפשרים מרחב נשי המאפשר לנערות להירגע ולנוח ממתחים ודילמות הקשורים ליחסים שלהן עם בני המין השני. המרחב הנשי מהווה מעין "חממה" לטיפוח וחיזוק הנערות לקראת צאתן לחיים עצמאיים.
 

רוצה לעזור, להתנדב, ליצור קשר?

 

 

  WAZE הוראות הגעה: בית רות עפולה - ב

:מכביש 6

יוצאים במחלף עירון לכביש 65 (ואדי ערה צומת מגידו וכביש הסרגל.) חולפים

ע"פ צומת מגידו.פונים ימינה לעפולה דרום, רחוב הבנים.בכיכר הראשונה פונים ימינה לרח' שרה מלכין - יש שילוט ל"בית רות" ולויצו ניר העמק- ואח"כ פונים שמאלה לרח' בר כוכבא.

 

:מכביש מספר 2, ת"א חיפה

יציאה במחלף קיסריה לכביש 65 (ואדי ערה צומת מגידו וכביש הסרגל.)חולפים ע"פ צומת מגידו. פונים ימינה לעפולה דרום, רחוב הבנים. בכיכר הראשונה פונים ימינה לרח' שרה מלכין - יש שילוט ל"בית רות" ולויצו ניר העמק- ואח"כ פונים שמאלה לרח' בר כוכבא.

 

 

רוצה לעזור, להתנדב, ליצור קשר?

"בית רות"- מיה מועלם יוסף- 04-6441444

לתרומות ונושאים מינהליים- איריס טברסקי 054-6610467

להתנדבות- רונית לב ארי 050-4755556

עובדות סוציאליות וצוות מיקצועי- מור ליפין  050-7368109